niedziela, 15 maja 2016

NBP i jego organy.

Narodowy Bank Polski jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Jego zadania określone są w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe. Podstawowym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen. Zgodnie z opracowaną przez Radę Polityki Pieniężnej Strategii  i Polityki Pieniężnej po 2003 roku, celem NBP jest ustabilizowanie inflacji na poziomie 2,5% z dopuszczalnym przedziałem wahań +/- 1 punkt procentowy.



Organami Narodowego Banku Polskiego są: Prezes NBP, Rada Polityki Pieniężnej oraz Zarząd NBP.
Prezes NBP jest powoływany przez sejm na wniosek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na 6- letnią kadencję. Jest on przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej, Zarządu NBP oraz Komisji Nadzoru Bankowego.
W skład RPP wchodzi Prezes jako Przewodniczący i dziewięciu członków, powołanych po trzech przez Prezydenta , Sejm i Senat. Zadaniem Rady Polityki Pieniężnej jest coroczne ustalenie założeń polityki pieniężnej oraz podstawowych zasad jej realizacji. Rada ustala wysokość podstawowych stop procentowych, określa zasady operacji otwartego rynku oraz ustala zasady i tryb naliczania i utrzymywania rezerwy obowiązkowej. Zatwierdza plan finansowy oraz sprawozdanie z działalności NBP.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz